Unia Europejska bez tajemnic dla naszych gimnazjalistów!

W piątek 21 marca 2014 roku w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu odbyła się XIV edycja  Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów  szkół gimnazjalnych o zasięgu wojewódzkim „Razem w Unii 2014” . Organizowała go wspomniana placówka pod patronatem Prezydenta Torunia, pana Michała Zaleskiego i  Posła do Parlamentu Europejskiego, pana Janusza Zemke.

Do rywalizacji stanęli uczniowie z całego województwa kujawsko-pomorskiego, m. in. Włocławka, Czernikowa, Kikoła, Nakła nad Notecią. Stawiły się ekipy z wiodących toruńskich gimnazjów. Przeszli oni  najpierw etap szkolny, który umożliwiał wyłonienie pięcioosobowych reprezentacji. Wśród uczestników piątkowego finału dominowali trzecioklasiści.

Na zawodników czekał najpierw test wiedzy o Unii Europejskiej, który składał się z 20 pytań. Trwał on 40 minut. Potem gimnazjaliści spotkali się z poczęstunkiem oraz mogli zapoznać się z ofertą szkoły. Następnie czekała ich część edukacyjno- artystyczna. Ciekawą prezentację na temat współczesności Unii Europejskiej przygotował znany także z zajęć w naszej szkole pan Łukasz Kaczorek z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Gimnazjaliści niecierpliwie czekali na ogłoszenie wyników i finał imprezy.

Ogłoszono listę 9. finalistów, którzy powalczyli o cenne nagrody (m. in. tablety, akcesoria komputerowe). Musieli zdobyć przynajmniej 15 punktów. Niewiele zabrakło naszym reprezentantom: Paweł Bollin uzyskał 12 punktów, Wiktoria Kujawa – 13 pkt. To uczniowie z klasy I A Gimnazjum nr 29, którzy jeszcze nie przerabiali tematyki unijnej na zajęciach i krótko (chociaż intensywnie) przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela historii oraz wiedzy o społeczeństwie pana Jacka Zywerta. Merytorycznego wsparcia udzieliła także pani Alicja Antonowicz, a wychowawczo motywowała pani Monika Kubicka. Dobrze wypadli również pozostali gimnazjaliści: Julia Spręglewska z I A   i Julia Truszczyńska z III F.