Gimnazjum nr 29 im. Włodzimierza Puchalskiego

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
UWAGA! STRONA NIEAKTUALIZOWANA!

Dwóch "Ośmiu Wspaniałych!!!"

8 kwietnia 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu laureaci konkursu „Ośmiu wspaniałych” otrzymali z rąk zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Szuby odznaki Wspaniałego, dyplomy i nagrody.

Wśród laureatów znalazły się nasze dwie wspaniałe uczennice Malwina Gajewska 3BG i Patrycja Mondraszewska 3FG.

Głównym celem konkursu było poszukiwanie i prezentacja wyróżniających się, wartościowych postaw nastolatków oraz upowszechnianie wolontariatu. Wspaniały to młody człowiek, który m.in. systematycznie i konsekwentnie służy swoją pomocą innym, zachęca rówieśników do działań prospołecznych, przeciwstawia się uzależnieniom wśród młodzieży.

Organizatorami konkursu byli Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Sylwetki naszych laureatek:

 

Malwina Gajewska ma 16 lat i jest uczennicą Gimnazjum Nr 29 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2; chodzi do klasy o profilu artystyczno-teatralnym.

Jest wzorową uczennicą - w I i II klasie została nagrodzona zaszczytnym szkolnym wyróżnieniem „Dyplom z Brązowym Laurem”. Zawsze chętnie służy pomocą słabszym przy odrabianiu lekcji, czy przygotowaniach do sprawdzianów. Czyni to bardzo dyskretnie i co ważne – skutecznie. Systematycznie pomaga koleżance w nauce języka polskiego, u której pani polonistka zauważyła postępy. Angażuje się też w życie szkoły i zachęca do aktywności swoich rówieśników, np. zbiórki pieniędzy dla niepełnosprawnego ucznia, brała udział w organizowaniu Dnia Samorządności, Dnia Języków Obcych i szkolnych uroczystości patriotycznych.

W wieku 10 lat rozpoczęła swoją przygodę z harcerstwem w 5 Lubickiej Drużynie Harcerek “Grań” . Pasjonuje ją historia i wykorzystując wiedzę na ten temat próbuje krzewić wśród rówieśników patriotyzm i pamięć o bohaterach narodowych. Razem z drużyną bierze udział w obchodach świąt narodowych, np. w obchodach listopadowych i majowych na toruńskiej starówce, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcom Torunia roznosiła gazetki upamiętniające tamto wydarzenie. Na obozach, rajdach czy biwakach jest zawsze aktywna i prowadzi zajęcia z dziedziny żeglarstwa, meteorologii czy krajoznawstwa. Brała udział w wielu rajdach i zlotach harcerskich, np. Rajd „Tuba DEI”, Harcerska Służba Lednicka, Zlot „Wicek”, gdzie pomagała w biurze zlotowym. Kurs HOPR dał jej możliwość prowadzenia zajęć na temat udzielania pierwszej pomocy. Wraz z drużyną wzięła też udział w Marszu dla rodziny, popierając ideę wychowania dzieci w pełnych rodzinach.

Mając 13 lat ukończyła kurs i została zastępową. Od kwietnia 2012 roku co tydzień organizuje zbiórki dla swojego zastępu „Świetliki”. Uczy małe harcerki patriotyzmu, poszanowania Ojczyzny, odpowiedzialności za siebie i innych, ale również udzielania pierwszej pomocy, a nawet szycia i gotowania.

Malwina działa także we wspólnocie „Drzewo Życia” przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubiczu Górnym. W 2013 r. ukończyła kurs ALPHA. Teraz pomaga w organizacji kursu dla nowych osób, którzy szukają rozwiązań swoich problemów. Była pomocnikiem prowadzącego grupę, wspierała i pomagała zagubionym ludziom znaleźć drogę i zmienić swoje życie.

Malwina angażuje się także w życie parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubiczu Dolnym. Grupa młodzieży, do której należy, co miesiąc aktywnie włącza się w Mszę świętą, grają na gitarach, śpiewają psalmy, czytają. Dzięki temu na Mszę Św. przychodzi więcej młodzieży. Wspólnie z innymi organizuje też akcje przedświąteczne, wykonuje kartki, palmy wielkanocne oraz wypieki. Zarobione pieniądze przeznaczane są na dofinansowanie wyjazdów młodszych harcerek, których rodzice nie są w stanie pokryć kosztów wypoczynku.

Gdyby doba miała więcej godzin Malwina z pewnością wykorzystałaby je, aby pomagać innym. To niezwykła osoba, która najwięcej wymaga od siebie.

Patrycja Mondraszewska ma 16 lat i jest uczennicą Gimnazjum Nr 29 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Toruniu. Jest w klasie o profilu artystyczno-teatralnym. Mieszka w Grzybnie i codziennie dojeżdża do szkoły do Torunia. Wstaje bardzo wcześnie rano i często wraca ostatnim autobusem. Jest bardzo zaangażowana w życie klasy i szkoły, działa w samorządzie uczniowskim, przygotowuje prezentacje na Drzwi Otwarte Szkoły, bierze aktywny udział w akcjach szkolnych, np. Góra Grosza, Świąteczna Zbiórka Żywności. Zachęca też innych do udziału w akcjach charytatywnych, np. pomocy na rzecz niepełnosprawnego kolegi ze szkoły. W 2013 i 2014 roku brała udział w WOŚP. Uczestniczyła w warsztatach edukacji rówieśniczej „Program Młodzieżowych Liderów Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia” oraz ukończyła kurs pierwszej pomocy. Jej osobisty przykład powoduje, że wielu młodych ludzi poszukuje sensu życia w działalności wolontariackiej. Zachęciła już kilku młodych ludzi do pracy na rzecz innych. Od 5 lat jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas. Wielokrotnie brała udział w zbiórkach żywności i pieniędzy na rzecz potrzebujących pomocy rodzin. Wykorzystuje przy tym swój talent plastyczny, wykonując plakaty, ulotki itp..

Od 2011 roku pracuje również na rzecz Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy FLANDRIA, gdzie pomaga przy organizacji rodzinnych festynów, pikników oraz zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych. W 2012 roku Patrycja została wolontariuszką w Pogotowiu Opiekuńczym. Szkolenie dotyczące FAS jako jednostki chorobowej pozwoliło jej na zrozumienie problemów rodzin alkoholików i dzieci uzależnionych od alkoholu w życiu płodowym. I właśnie przez rok opiekowała się czwórką dzieci w wieku od pół roku do 7 lat, a wśród nich trzyletnim Kubusiem, cierpiącym na zespół alkoholowy FAS. Od grudnia 2013 r. pomaga w nauce 11-letniemu Pawłowi, który przebywał w kilku rodzinach zastępczych. Ma duże problemy w szkole, cierpi na nadpobudliwość. Na początku był wrogo do niej nastawiony, ale Patrycja szybko zyskała jego zaufanie. Odwiedza też samotną panią Irenkę, której pomaga w codziennych pracach domowych, czyta jej książki, zabawia rozmową i słucha wspomnień starszej Pani.

Patrycja znajduje też czas na swoje hobby - maluje obrazy i jeśli uda jej się jakiś sprzedać, to środki w ten sposób zdobyte przeznacza na dojazdy i… drobiazgi dla swoich podopiecznych. Patrycja bierze również udział w akcjach społecznych na rzecz dzieci niepełnosprawnych np. była wolontariuszką w akcji „Marzycielska Poczta”, podczas której skutecznie zachęcała przechodniów do wysłania listów do niepełnosprawnych dzieci.

Jej aktywność społeczna na rzecz innych zatacza coraz szersze kręgi: we wrześniu 2013 r. wzięła udział w pikiecie pod Sejmem w Warszawie na rzecz zwiększenia świadczeń przyznawanych rodzinom dzieci niepełnosprawnych.

Patrycja to osoba na której zawsze można polegać, skromna, optymistycznie nastawiona do świata. Sama twierdzi, że to dzięki innym ludziom, których spotykała na drodze stała się wrażliwa i chętna do niesienia pomocy. Swoją przyszłość wiąże z działalnością na rzecz innych.

 

Toruń porusza!

Organ prowadzący

Organem prowadzącym szkołę jest

Gmina Miasta Toruń


Szkolna Akademia Nauki

san035.jpg

Adres

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Toruniu, Gimnazjum nr 29 im. Włodzimierza Puchalskiego

ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6,
87-100 Toruń

tel. 56 648-52-36

fax 56 645-88-47

e-mail: sekretariat@drugielo.torun.pl

Partnerzy

Hainberg-Gymnasium Göttingen

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Statystyka

Odsłon : 376148



Polub NAS na Facebook'u