Nasze gimnazjalistki nagrodzone w wojewódzkim projekcie „Swiatłopodgląd”

ŚWIATŁOPODGLĄD był eksperymentalnym programem edukacyjnym, w którym dzieci i młodzież z różnych środowisk poprzez własne realizacje plastyczne poznawały  rolę światła w sztuce, jego znaczenie w komunikacji wizualnej oraz możliwości wykorzystania go w procesie twórczym. Światło było inspiracją, narzędziem i tworzywem w realizacji oryginalnych prac intermedialnych obejmujących m.in. instalację, performance, witraż, fotografię. Będące rodzajem zabaw plastycznych ćwiczenia dotykały zagadnień dotyczących istoty światła, jego obecności w naszym życiu a przede wszystkim w sztuce współczesnej. Inspiracją do tworzenia przez uczestników własnych prac plastycznych były różne zjawiska świetlne oraz twórczość operujących światłem artystów. Projekt składał się z ponad czterdziestu intermedialnych zajęć warsztatowych,

które realizowane były od marca do listopada 2015 roku w pracowniach dydaktycznych Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz przedszkolach, szkołach i ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie małych miast i wsi regionu kujawsko-pomorskiego. Przedsięwzięcie to przeprowadzono z udziałem środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Edukacja Kulturalna oraz dofinansowania Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prowadzącymi zajęcia byli przede wszystkim  pracujący w Galerii artyści plastycy.

22 czerwca 2015 roku pan Jacek Zywert z klasą I E Gimnazjum nr 29 udał się na zajęcia w ramach wspominanych wcześniej warsztatów edukacyjnych, które zostały zrealizowane w jednej z filii Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu (budynek dawnego „Hortexu”). Młodzież gimnazjalna z zapałem tworzyła animacje przy wykorzystaniu techniki zdjęciowej i komputerowej.

Ku naszemu miłemu zaskoczeniu okazało się, że praca jednego z zespołów, które tworzyły: Alicja Hejbucka, Agnieszka Piotrowska, Natalia Wiśniewska z obecnej klasy     II E została nagrodzona. 10 grudnia młodzież odebrała dyplomy i cenne nagrody podczas uroczystego otwarcia wystawy, które odbyło się 10 grudnia 2015 roku w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka  w Toruniu (Rynek Nowomiejski 17). Wyróżnione prace można oglądać do 23 stycznia 2016 roku. Zapraszamy zwłaszcza w ferie zimowe, bo pomysły dzieci i młodzieży robią wywołują niezapomniane wrażenia!